Specjalistyczne Gabinety Dentystyczne E-DENT

☰ Menu

Pytania i odpowiedzi

Jak skutecznie likwidować nadwrażliwość zębów?

Warto zastosować działania systemowe czyli używać produktów przeznaczonych do pielęgnacji i higieny jamy ustnej dedykowanych specjalnie dla osób z nadwrażliwością zębów, stosując zarówno pastę jak i płyn do płukania, używać nici do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych oraz innych produktów dla higieny profesjonalnej m.in. szczoteczek jednopęczkowych, irygatorów, systematycznie usuwać kamień nazębny i osad przy pomocy scallingu i piaskowania, stosować pod kontrolą stomatologa preparaty zawierające wysokie stężenia fluoru-lakierowanie profilaktyczne.

Czy ogólny stan zdrowia wpływa na kolor zębów?

Zdrowe zęby mogą przybrać niezadawalający kolor z powodu chorób przebytych lub toczących się w organizmie. Na kolor zębów mają wpływ niektóre choroby genetyczne i dziedziczne. Osoby z porfirią mają zęby różowe lub w kolorze brązu. Żółtobrązową barwę zębów obserwuje się u osób z dziedziczna dysplazją szkliwa i zębiny. Przebarwienia na zębach powstają m.in. na skutek zwłóknienia trzustki (szkliwo szarawe), albo też w wyniku przebycia w okresie noworodkowym choroby hemolitycznej(kolor niebieskawy lub zielonkawy).

Czy utrata zęba wpływa na estetykę twarzy?

Utrata zęba powoduje powstanie niepożądanej luki w łuku zębowym. Wszelkie ubytki w liczbie zębów należy jak najszybciej uzupełnić, ponieważ zaniedbanie tego prowadzi do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych i estetycznych takich jak: pochylanie i przesuwanie się zębów sąsiednich oraz wysuwanie się zębów przeciwstawnych, ścieranie i powstawanie mikropęknięć w pozostałych zębach, zaniku kości w miejscu utraty zęba. Zmiana rysów twarzy wywołana utratą zęba i destabilizacja pozostałych elementów łuku zębowego – szczęka i żuchwa zapadają się, nos ulega nienaturalnemu wydłużeniu, zbliża się do brody, powstaje więcej zmarszczek w okolicy szyi i ust.

Dlaczego należy zapobiegać ostrym zakażeniom tkanek okołowierzchołkowych?

Zakażenie tkanek okołowierzchołkowych niesie za sobą ryzyko poważnych komplikacji w zdrowiu ogólnym. Pacjenci zaliczani do grup ryzyka przyjmują osłonowo leki działające profilaktycznie. Do grupy ryzyka zaliczani są pacjenci hospitalizowani, kobiety z ciążą powikłaną, chorzy na cukrzycę, nowotwory, choroby układu krążenia, w trakcie leczenia immunologicznego. Takim pacjentom, aby zapobiec przedostawaniu się bakterii chorobotwórczych do krwi podaje się antybiotyk przed ekstrakcją zęba, leczeniem kanałowym, a nawet zabiegami higienicznymi.

Innowacyjna Ozonoterapia w profilaktyce i leczeniu Nowoczesna protetyka Mikroendodoncja z użyciem mikroskopu